What are the odds for the Tokyo Olympics 2021?

Vyhlídky na Tokijské hry jsou opět nejisté jen několik měsíců před jejich otevřením. Od loňského května, kdy bylo oficiálně oznámeno její odložení, se situace nezlepšila. Debata o letních olympijských hrách se zintenzivňuje, zatímco japonská vláda a olympijský výbor stále hledají způsoby, jak tuto akci pokročit.

Poslední průzkum veřejného mínění

Zjistil to nejnovější průzkum veřejného mínění 86% Japonců si myslí, že hra by neměla pokračovat. 51% respondentů uvedlo, že olympiáda by měla být dále odložena. Dalších 35% uvedlo, že hra by měla být zrušena. Za normálních okolností měli být Japonci tím nejnadšenějším publikem hostitelem nadcházející hry, ale pandemie covid-19 zcela změnila jejich očekávání a sentiment. Většina obyvatel má pocit, že by to bylo v tuto chvíli realisticky obtížné.

Na rozdíl od veřejného mínění vláda a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) stále mají zášť, aby se tak stalo i bez nebo omezeného počtu diváků. Držení her bez diváků by vedlo k obrovské ekonomické ztrátě až 2,4 bilionu jenů. V případě zrušení odhadovaná ekonomická ztráta dosahuje až 4,5 bilionu jenů.

Fantom Tokijských her z roku 1940

Není to podruhé, ale potřetí, kdy se Tokio stalo hostitelem olympijských her. Před Tokijskými hrami v roce 1964 došlo ke ztraceným olympijským hrám v roce 1940, jediné hře v historii, kterou hostitelská země zrušila. Těsně před druhou světovou válkou měly být tokijské hry vydány na milost a nemilost mezinárodním politickým nepokojům. Olympijské hry 1940 byly zrušeny kvůli čínsko-japonské válce.

Historicky se odložení nebo zrušení olympijských her odehrálo pouze v době války. V minulosti byly zrušeny 3 letní hry, ale vše kvůli válce: Berlínské hry 1916, Tokijské hry 1940, Londýnské hry 1944. V roce 1908 se Itálie vzdala pořádání olympijských her v Římě kvůli ničivým následkům erupce Vesuvu. Hra se však stále prováděla změnou místa konání v Londýně.

Předpovědi o olympijských hrách v Tokiu v roce 2021

Dokonce i většina japonské veřejnosti zůstává pochybná, zda se tokijské hry budou konat nebo ne. V tuto chvíli nikdo nedokáže s jistotou předpovědět. V loňském roce, na vrcholu propuknutí koronaviru, řada sázkových knih správně předpověděla výsledek ve prospěch odložení tokijských her. Tvůrci kurzů nadále sázejí na šance na olympijské hry v Tokiu v roce 2020. Existují sázkové kanceláře zaměřené na japonské hráče také. Letos však bookmakři spíše nabízejí sázkové možnosti ano / ne – ať už se olympijské hry v Tokiu 2021 budou konat s diváky. V tuto chvíli je pravděpodobnost, že se diváci budou moci zúčastnit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *